Novostavba rodinného domu

Doubrava, 2017

SITUACE

Okolí tvoří velmi rozvolněná zástavba rodinnými domky. Samotný pozemek se mírně svažuje směrem k jihovýchodu. Celkové převýšení na pozemku je cca 3m.

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Dům je řešen jako jednopatrový bungalov s převýšenou obytnou částí.

Na hmotě domu je výrazná vodorovná linka střechy obložená dřevem, ta se táhne kolem celého domu. Tato linka za sebou schovává také převýšení domu, které je rovněž obloženo ve dřevě, ovšem od hmoty domu ho oddělují podélná okna. Dům celkově působí kompaktně, je však rozdělen do více částí, jednak zastřešeným stáním pro auto, také technickou částí s dílnou, fasádu obytné části rozděluje pergola.

DISPOZICE

Vstup do domu je z východní strany z ulice. Vstup je definován dřevem obloženým závětřím. Ze severní strany vstupu je vykousnuta část domu pro automobilové stání.

Dům je rozdělen do třech celků – do technické části, hlavního obytného prostoru a klidové zóny s ložnicemi, saunou a koupelnou.

Ze vstupního zádveří s vestavěnými skříněmi je pohled přes prosklené dveře do hlavního obytného prostoru. Hlavní obytný prostor je převýšený. Jeho součástí je obývací pokoj s krbem, pracovní kout a jídelna. Navazuje na něj kuchyně. Z obytného prostoru je přístup na terasu krytou vergolou.
V ose vstupu pokračuje dům klidovou zónou – zde se nachází sauna, koupelna, ložnice a pokoj pro hosty.

Technická část je umístěna v severní části domu a je tvořena technickou místností a dílnou.

ZAHRADA DOMU

Pozemek se mírně svažuje směrem k jihu a v nejjižnější části opět stoupá. Koncept zahrady rodinného domu se snaží vytvořit na pozemku kromě hlavní plochy zahrady několik zákoutí působící různými dojmy a mající různé soukromí.

Jedno z nich je například posezení u suché zídky, atmosféru zde doplňují trvalky, okrasný strom a luční porost ve vyšší části terénu. Další může být například lavička v drobném ovocném sadu s výhledem na západojižní slunce.

Vstup do domu lemuje okrasná předzahrádka. Kotce psů jsou směřovány tak, aby oba psi viděli dobře na bránu.

Zahrada se snaží působit na obyvatele domu i do interiéru. Z obývacího pokoje je přímý výhled na sochu umístěnou v zahradě. Obraz sochy doplňuje mírný svah za ní s lučním porostem a trvalkami, který společně s plotem pokrytým břečťanem odděluje zahradu od souseda. Bylinková zahrádka neslouží jen pro vaření, ale rostou zde také voňavé bylinky do sauny. Z ložnice je výhled na solitér okrasného stromu.

INTERIÉR

Na návrh interiéru domu se můžete podívat ZDE.

With: Tomáš Suchoň Type and year: Detail Design, 2017 Location: Doubrava Visualizations: Alice Kuchařová Area: 185 sqm